Nismo još ni prestali ispitivati ChatGPT smiješna pitanja, a već smo zakoračili u novu eru AI-ja: izbor ljepote za žene generirane AI tehnologijama. Granica između AI generiranog i stvarnog sadržaja na društvenim mrežama svakodnevno izaziva, u najmanju ruku, zbunjenost. Nedavno su, nakon jednog od najiščekivanijih modnih događaja godine, MET Gale u New Yorku, internet preplavile AI generirane fotografije pjevačice Katy Perry, koja navodno stoji na crvenom tepihu MET Gale u predivnoj kreaciji. Katy tamo uopće nije bila i rekla je da je svojoj mami morala objašnjavati da te slike – nisu stvarne. Smiješno... ili zabrinjavajuće?
Oko 200 godina nakon prvog izbora ljepote, stigao nam je i Miss AI. Nagrade The World AI Creator Awards ili WAICA, nagrađuju digitalne kreatore sadržaja, a ove godine uveli su i Fanvue Miss AI. Kako kažu na svojoj službenoj stranici, u ovom izboru ljepote tradicionalna ljepota isprepliće se sa svijetom tvoraca umjetne inteligencije. Natjecatelje, AI generirane influencere, ocjenjivat će prema ljepoti, tehnologiji korištenoj za izradu tih ‘likova’ te utjecaju, kako bi osvojili titulu Miss AI.
Digitalni „model“ Aitana Lopez, na primjer, ima gotovo 315 tisuća pratitelja na Instagramu, nekoliko stvarnih ugovora s brendovima te tisuće pretplatnika koji plaćaju za ekskluzivan sadržaj. Iz WAICA-e kažu kako Lopez zarađuje oko deset tisuća dolara mjesečno, a i nije jedina. U njenim komentarima možete pronaći tisuće AI generiranih content creatora koji promoviraju pristup svojim privatnim profilima za određenu cifru!
Cijela ova AI influencer industrija, već ove godine trebala bi biti teška više od milijarde dolara! Brend Dove, u svojoj je nedavnoj anketi otkrio kako čak 39% žena misli da mora promijeniti nešto u vezi svog fizičkog izgleda kada vidi AI generirane fotografije savršenih žena, čak i ako znaju da je to sve – nestvarno! Preko polovice ispitanica reklo je da zbog takvog sadržaja na društvenim mrežama, razmišlja da se podvrgnu estetskoj kirurgiji. Slično istraživanje, koje nije uključivalo sadržaj generiran umjetnom inteligencijom, Dove je proveo prije 20 godina. Tri puta više žena ovaj put izjasnilo se da bi „radije bile manje inteligentne ako mogu biti ljepše“, a jedna od tri žene odrekla bi se jedne godine svog života, da dostigne standarde ljepote koji se nameću.
Možemo li slaviti žene zbog njihovih postignuća, a ne samo zbog izgleda? Iz WAICA-e kažu da „ovim projektom žele podići svijest o različitosti i stvarnoj ljepoti u industriji“, dodaju „ovo nije način za nametanje nerealnih standarda ljepote, nego način da predstavimo stvarne modele koji izgledaju kao stvarni ljudi. Želimo vidjeti različite AI modele svih veličina, podrijetla i to će žiri tražiti i nagraditi“.
Ostaje samo vidjeti kako će ovakav izbor ljepote kreirati našu predodžbu stvarnosti, koja to zapravo uopće – nije.