Olimpijske igre održane u Parizu sada su iza nas, no uzbuđenje obožavatelja sporta i dalje ne jenjava. Ovogodišnje izdanje svakako je probudilo zanimanje javnosti, no nas je zanimalo na koji su način organizatori integrirali umjetnu inteligenciju u taj vrhunski sportski događaj.
Već je nadaleko poznato da je AI izvrstan alat u generiranju sadržaja za društvene mreže, a to je potvrđeno kada se Intel predstavio kao službeni AI partner Olimpijskih igara. Imajući na umu prvenstveno obožavatelje diljem svijeta, ali i sportaše, organizatore i sve one koji su na bilo koji način bili uključeni u ovogodišnji spektakl, Intel je pomoću značajke Automatic Highlights Generation (Automatsko generiranje naglasaka) izdvojio ključne trenutke iz četrnaest sportova i spojio ih u naglaske na društvenim mrežama. S obzirom na opseg posla i općenito zamršenu logistiku na tako velikom sportskom događaju, ta je značajka uštedjela i vrijeme i novac i pomogla generirati atraktivan sadržaj u kojem su mogli uživati milijuni pratitelja.
Ono što nas je još više zapanjilo je ponovno dokazivanje neograničenog potencijala umjetne inteligencije. Naime, Intel je pokrenuo pilot-projekt kojim je u Senegalu, zemlji koja od svoje neovisnosti broji tek jednu medalju s OI, u pet sela potražio potencijalne sportske talente skenirajući više od 1000 djece. I dok su sportski skauti poprilično rijetki i skupi, a tradicionalan proces traženja sportskih talenata u jednoj takvoj zemlji bio bi previse kompliciran, Intelova je aplikacija savršena za brzu analizu sportskih performansi. Aplikacija radi tako da skenira videozapise sportaša i izrađuje statističke podatke koje dostavlja skautima koji ne moraju čak niti sletjeti na afričko tlo. S obzirom na velik broj vrhunskih sportaša koju potječu upravo s tog siromašnog kontinenta u kojem djeca često nemaju priliku pokazati svoj talent u nekom od sportskih klubova, umjetna inteligencija služi kao most između potencijalnih novih osvajača medalja i njihovih trenera. Uzimajući u obzir to da je testiranje aplikacije tek u povojima, preostaje nam tek vidjeti kakve će nam sjajne talente otkriti!
Još jedan AI partner Olimpijskih igara je Omega, službeni mjeritelj vremena. Svi oni koji se natječu u bilo kojoj sportskoj disciplini koja zahtijeva precizno mjerenje vremena, poput plivanja ili trčanja, znaju koliko je svaka sekunda važna. No, Omega je odluku o pobjednicima prepustio stručnim sucima, a umjetnu inteligenciju iskoristio je za analizu sportskih performansi sportaša, kao što su ubrzanje, usporavanje ili broj zamaha plivača ili analizu brzine rekcije tenisača te njezin utjecaj na kvalitetu njihovih udaraca. Za to su korištene razne kamere i senzori, a ti podaci svakako pružaju detaljan uvid u to kako funkcionira ljudsko tijelo u kontekstu ogromnog napora koji iziskuje bilo koja od sportskih disciplina koje su analizirane. Podaci također mogu biti od velike koristi sportskim trenerima koji ih mogu upotrijebiti da unaprijede potencijalne slabe točke svojih sportaša.
Ono što je svakako pored ceremonije otvaranja ovogodišnjih igara podiglo dosta prašine su i kartonski kreveti u Olimpijskom selu koji su privukli dosta pažnje na prethodnim igrama u Tokiju. Zanimljivo je da se japanska tvrtka Airweave za proizvodnju modularnih plastičnih madraca ponudila pomoću svoje AI aplikacije skenirati tijela sportaša kako bi se mogla odrediti idealna čvrstoća kartonskih madraca. Sve ovo samo pokazuje da je primjena umjetne inteligencije doista široka, od profesionalnih analiza performansi, generiranja kvalitetnog sadržaja za društvene mreže, pa sve do određivanja čvrstoće madraca. Ono što znamo je da jedva čekamo Olimpijske igre 2028. i sve inovacije koje će nam predstaviti.