AI i dugoročno predviđanje vremenskih prilika: revolucija koju smo čekali

AI i dugoročno predviđanje vremenskih prilika: revolucija koju smo čekali
Planirate produženi vikend, no vremenska prognoza stalno se mijenja i više niste sigurni trebate li spakirati kupaći ili kišobran? Predviđanje vremenskih prilika često je poprilično iritantno, pogotovo kad se čini da ni aplikacije ni meteorolozi ne mogu pogoditi točnu prognozu. No zahvaljujući umjetnoj inteligenciji, takvim frustracijama uskoro bi mogao doći kraj.

Znanstvenici sa Sveučilišta u Cambridgeu, u suradnji s vodećim istraživačkim institutima i tehnološkim divovima poput Microsofta, razvili su revolucionarni sustav prognoziranja vremena nazvan Aardvark Weather. Ova nova tehnologija koristi AI za stvaranje preciznih vremenskih prognoza brže, jeftinije i dostupnije nego ikad prije – čak i bez superračunala.

Novi model prima podatke sa satelita, meteoroloških postaja i drugih senzora te na temelju njih generira kako globalne, tako i lokalne vremenske prognoze. Iz Cambridgea tvrde da je tako moguće generirati poprilično preciznu vremensku prognozu u samo nekoliko minuta i to na običnom računalu

Čini se da je revolucija u predviđanju vremenskih prilika nešto što zanima brojne znanstvenike diljem svijeta, jer osim spomenutog modela niču brojne druge slične aplikacije koje koriste umjetnu inteligenciju za izradu vremenske prognoze. 

Vrijedi spomenuti i GenCast, Googleov AI model koji je za predviđanje vremenskih uvjeta treniran na dostupnim podacima u razdoblju od 1979. do 2018. godine. Kako bi stvorili GenCast, znanstvenici su ga ‘nahranili’ s više od 40 godina arhiviranih vremenskih podataka iz renomirane ECMWF-ove ERA5 baze. Riječ je o bogatom skupu informacija koji obuhvaća ključne atmosferske varijable poput temperature, tlaka i brzine vjetra na različitim atmosferskim visinama. Na temelju tih podataka GenCast je samostalno naučio prepoznavati i interpretirati globalne vremenske obrasce. Zadivljuje i njegova brzina –  jer sposoban je generirati vremensku prognozu za narednih petnaest dana u samo osam minuta.

Tradicionalno predviđanje vremena podrazumijeva rješavanje složenih fizikalnih jednadžbi, dok AI modeli analiziraju goleme količine povijesnih podataka i uče prepoznati obrasce koji prethode određenim vremenskim pojavama. Takav pristup omogućuje izradu prognoza koje su višestruko brže i energetski učinkovitije, a uz to se pokazuje da mogu doseći, pa čak i nadmašiti, točnost tradicionalnih metoda – posebno kad se radi o kratkoročnim prognozama.

Stoga, ako planirate kakav produženi vikend ili se želite opustiti u prirodi, bacite pogled na neki od spomenutih AI modela za predviđanje vremena i pametno se spakirajte. Ipak, uz ovakvo proljeće, preporučujemo da uvijek ponesete i kišobran.

PHOTO: PEXELS