AI protiv dehumanizacije: aidbot za pomoć izbjeglicama u Libanonu

AI protiv dehumanizacije: aidbot za pomoć izbjeglicama u Libanonu
U današnje vrijeme kada nam se čini da nas je tehnologija pomalo preplavila, a da su se temelji ljudskosti zaboravili, iz Libanona stiže sjajna priča o Haniji Zaatari, inženjerki koja je kreirala chatbot za pomoć izbjeglicama u svojoj zemlji.

Dobro je poznato da je Libanon već mjesecima u središtu katastrofalnih sukoba, a ratne posljedice, kao i uvijek, najviše osjete obični građani. Masovno raseljavanje civila rezultiralo je time da su brojni Libanonci izgubili svoje domove, imovinu i mogućnost normalnog života. No kako to obično biva, čak i u najmračnijim vremenima uvijek postoji iskra nade, a Hania Zaatari svojim je zemljacima pružila upravo to – i time promijenila živote tisućama ljudi. Iako je libanonska vlada priskočila u pomoć većini svojih građana, Hania je željela pomoći onima koji su ostali bez izravne pomoći.

Hania je libanonska inženjerka i aktivistica koja je razvila inovativni chatbot koji koristi aplikaciju WhatsApp za povezivanje s izbjeglicama koje su u potrebi. Aidbot koji je razvila (chatbot namijenjen pomaganju) vrlo je jednostavan i učinkovit te savršeno služi kao posrednik između volontera i ugroženih građana.

Korisnici samo trebaju poslati poruku s informacijama o tome što im je potrebno, uključujući ime, lokaciju i vrstu pomoći koja im je potrebna – poput hrane, lijekova, madraca ili deka. Aidbot bilježi te podatke u Google spreadsheet, a zatim ih volonteri pregledavaju kako bi mogli organizirati distribuciju. Tako se brzo i učinkovito prikupljaju i obrađuju zahtjevi, bez gubljenja vremena na koordinaciju i unos podataka. 

Hania je tim projektom pomogla brojnim obiteljima, ali i pokazala kako umjetna inteligencija može imati humanitarnu namjenu. Slični modeli mogli bi se početi upotrebljavati i u drugim ugroženim područjima i pomoći još većem broju ljudi. 

Iako se često naglašava tehnička strana AI-a, a često ga se kritizira za dehumanizaciju društva, otimanje radnih mjesta i slično, zaboravljamo da su humanitarne namjene umjetne inteligencije brojne i rastu svakoga dana. Forbes navodi samo neke od inicijativa u kojima AI igra ključnu ulogu, kao što su borba protiv trgovine ljudima, gdje se primjenjuju algoritmi za prepoznavanje sumnjivih oglasa i predmeta na internetu, čime se olakšava identifikacija potencijalnih žrtava. Također, AI alati pomažu u razvoju novih lijekova koristeći prediktivnu analitiku za analizu velikih količina podataka, a sve se više koristi i za pomoć osobama s invaliditetom, poput razvoja glasovnih asistivnih tehnologija.

Iako AI ima potencijal pomoći u rješavanju brojnih globalnih izazova i humanitarnih kriza, ostaje pitanje visokih troškova razvoja takvih tehnologija. Ključ je imati na umu da je humanost upravo ono što nas razdvaja od tehnologije i shvatiti da bez oštrih inicijativa svjetskih vlada nema napretka u implementaciji AI-a u društveno korisne svrhe. Tehnologija sama po sebi neće riješiti globalne izazove; potrebno je stvarati okruženje u kojem će se AI koristiti na način koji koristi ljudima, uz istovremenu zaštitu njihovih prava i interesa. Do tad, neka nam Hania i njen aidbot služe kao primjer savršenog spoja tehnologije i čovječnosti.

PHOTO: PEXELS