AI u prometnom sustavu: Na raskrižju tehnologije i sigurnosti

AI u prometnom sustavu: Na raskrižju tehnologije i sigurnosti
Kada netko spomene umjetnu inteligenciju u prometu, sigurno prvo pomislite na autonomna vozila koja pomoću AI-a skeniraju podatke s kamera, senzora i radara. Ideja vozila bez vozača nije ništa novo, no u mnogima i dalje izaziva nelagodu. Iako smo sigurni da ste se bar nekad vozili u automobilu s autonomnim funkcijama kao što su automatsko parkiranje ili adaptivni tempomat, biste li bili spremni u potpunosti prepustiti kontrolu nad vozilom računalu? Tema autonomnih vozila svakako je možda najintrigantnija, no primjena AI-a općenito u prometu raznolika je i razvija se svakodnevno, a vjerojatno niste ni svjesni njezinih mogućnosti.

Kada su prošle godine na glavnim prometnicama u Plymouthu postavljene AI kamere za nadzor prometa, reakcije javnosti bile su podijeljene. Vozači su često skloni negodovanju kada je pojačan nadzor prometa u pitanju, no kamere su se pokazale jako korisnim kada je riječ o otkrivanju prometnih prekršaja. Slično kamerama za nadzor brzine na našim prometnicama te kamere služe za snimanje vozila i identifikaciju vozača koji koriste mobitel u vožnji ili putnika koji nisu vezani sigurnosnim pojasom. Gradsko vijeće Pymoutha navodi da se snimljene fotografije zatim ručno pregledavaju, a prekršitelji dobivaju upozorenje ili kaznu. 

Ako pogledamo zabrinjavajuće rezultate istraživanja udruge Convoy, vidjet ćemo da čak 61 % profesionalnih vozača koristi mobitel u prometu, a iz udruge navode da je mobitel jedan od najvećih ometajućih čimbenika tijekom vožnje. S obzirom na to da kampanje kojima se javnost pokušava upoznati s opasnostima takvog ponašanja u prometu često prolaze ispod radara, možda su rješenje upravo takve AI kamere. Važno je naglasiti da je njihova primarna namjena educiranje i prevencija, a ne kažnjavanje.

Još jedna inovativna primjena umjetne inteligencije u prometu tiče se pametnih sustava upravljanja prometom. Njihova je svrha smanjenje prometnih gužvi, poboljšanje sigurnosti i povećanje efikasnosti prometne infrastrukture. Upotrebom senzora, kamera, podataka u stvarnom vremenu i naprednih algoritama, ti sustavi transformiraju način na koji gradovi rješavaju izazove prometa. 

Sigurno ste bar jednom zapeli na semaforu usred noći, kada su prometne gužve praktički nepostojeće. Upravo pametni sustavi upravljanja prometom mogu riješiti takve probleme i skratiti vrijeme čekanja. Možda je najvažnija primjena takvih sustava detekcija zastoja, opasnih situacija i prometnih nesreća. Tada sustavi koji koriste umjetnu inteligenciju mogu brzo odreagirati promjenom signalizacije ili preusmjeravanjem prometa.

Brojne svjetske metropole poput Singapura, Los Angelesa i Mumbaija već koriste slične sustave za optimizaciju javnog prijevoza, planiranje ruta vozila i upravljanje semaforima. S obzirom na to da je svake godine sve više vozila na cestama i da je sigurnost u prometu sve važnije pitanje, sigurni smo da će se i brojni drugi gradovi odvažiti na isto.

Uporaba umjetne inteligencije u prometu otvara i brojna pitanja njezine etičnosti. Još uvijek nemamo jasan odgovor na to tko je kriv u slučaju prometne nesreće u kojoj je sudjelovalo autonomno vozilo – vozač, proizvođač ili sustav umjetne inteligencije. Iako se AI pokazao iznimno korisnim u reguliranju prometa i otkrivanju prekršitelja, još uvijek ima poteškoća s prepoznavanjem pješaka čije je ponašanje nepredvidivo, a upravo su oni među najranjivijim skupinama u prometu. Uz to, automobilski sustavi poprilično su otvoreni za kibernetičke napade pa se i tu postavljaju brojna pitanja vezana za sigurnost.

Stoga nam ostaje za vidjeti kakve će još revolucionarne promjene umjetna inteligencija unijeti u prometni sustav. Naravno, uz rješavanje niza etičkih, sigurnosnih i pravnih izazova koje nosi sa sobom. Do tada, želimo vam sigurnu vožnju!

PHOTO: PEXELS