Život u suvremenom društvu donosi brojne prednosti, no nikako ne smijemo zanemariti pitanje sigurnosti doma i poslovnih prostora, kao i javnih površina. Živimo u ubrzano rastućem svijetu, a posljedica toga je i porast stope kriminala i sigurni smo da se svi možemo složiti da je osobna sigurnost prioritet u svakodnevnom životu.
Videonadzor jedan je od ključnih sigurnosnih alata, a modernizacijom klasičnih sigurnosnih sustava došli smo do pametnih – onih čiji je sastavni dio umjetna inteligencija. Integracija umjetne inteligencije u videonadzorne sustave omogućuje prepoznavanje lica, detekciju ponašanja i automatsko izvještavanje o potencijalnim prijetnjama, čime se značajno povećava učinkovitost i preciznost nadzora.
U odnosu na same početke tehnologija videonadzora značajno je napredovala – od klasičnih CCTV sustava do sofisticiranih AI tehnologija. Tradicionalni sustavi videonadzora često ne zadovoljavaju zahtjeve modernih, dinamičnih okruženja. Bilo da se radi o maloprodajnim lancima koji analiziraju ponašanje kupaca ili tvornicama koje nadziru sigurnost, klasični alati često nisu dovoljni za današnje potrebe.
Pametni sustavi videonadzora automatiziraju zadatke poput analize snimki, nude naprednu analitiku poput prepoznavanja emocija ili registarskih pločica te su laki za uporabu čak i korisnicima s manje tehničkog znanja.
Danas se takvi pametni nadzorni sustavi najčešće koriste za prikupljanje podataka o svakodnevnim aktivnostima u javnim prostorima, a sve kako bi se pomoglo organima vlasti u provođenju zakona. Iz međunarodnog časopisa Technology in Society (Tehnologija u društvu, op. a.) upućuju na to da prikupljanje takvih podataka može biti problematično jer iako se oni smatraju neutralnim činjenicama, zapravo su nepotpuni i mogu biti pristrani, ovisno o načinu prikupljanja i obrade. Stoga treba uvijek imati na umu pitanje privole i transparentnosti.
Toj problematici može se doskočiti biranjem naprednih sustava nadzora čiji je algoritam dobro razrađen i šanse za pogrešku smanjene. Jedan od vodećih primjera takvih sustava je Xeoma, modularni softver za videonadzor koji koristi AI za pružanje različitih rješenja za izazove modernih tvrtki, ali i pojedinaca. Njegova struktura omogućuje prilagodbu sustava nadzora prema specifičnim potrebama, uključujući prepoznavanje lica, detekciju vozila i radnika bez zaštitne opreme, praćenje aktivnosti zaposlenika, ali i primjerice aktivnosti kućnih ljubimaca u kućanstvima te nadzor djece. Možemo se složiti da su mogućnosti brojne i zbilja korisne, bilo da vodite posao ili želite postići bolju zaštitu vlastitog doma i svih njegovih članova.
S obzirom na sve izazove s kojima se kao suvremeno društvo susrećemo, pametni sustavi nadzora svakako su korisni u osiguravanju javnih i privatnih površina. Dok javni prostori zahtijevaju ravnotežu između sigurnosti i slobode, privatni i poslovni prostori trebaju učinkovite sustave zaštite koji štite od prijetnji poput krađa, vandalizma i drugih nezakonitih aktivnosti. Imajte na umu da su nadzorni sustavi u Hrvatskoj regulirani Zakonom o privatnoj zaštiti i da treba postupati u skladu s time.