Znamo li što čitamo i kako Amazon mijenja pravila u izdavaštvu?

Znamo li što čitamo i kako Amazon mijenja pravila u izdavaštvu?
Umjetničko stvaralaštvo, bilo da je riječ o slikarstvu, modnom dizajnu ili književnosti, oduvijek je rezultat ljudske kreativnosti i ideja. No što kada se u cijeli proces uplete umjetna inteligencija? Upravo to već neko se vrijeme događa na Amazonu koji se suočava s poplavom AI generiranih knjiga, a javnost od američkog diva zahtijeva transparentnost.

Iako primjena AI-a u svijetu izdavaštva nije nikakva novost, a već smo i sami pisali o uporabi generativnih alata za dizajniranje naslovnica knjiga, čini se da se situacija na tržištu u jednom trenutku izmakla kontroli. Naime, Amazon je još 2007. godine lansirao Amazon Kindle Direct Publishing (KDP) – platformu koja autorima i izdavačima omogućava jednostavno i brzo objavljivanje e-knjiga na Kindle webshopu. KDP omogućuje autorima da izravno dođu do globalne publike bez potrebe za korištenjem usluga tradicionalnih izdavača.

Svi oni koji su ikada napisali nešto, a zatim to pokušali objaviti, znaju koliko je teško uopće doći do urednika koji će vaš tekst pročitati, a kamoli izdati u svojoj nakladi. Konkurencija je, kao i u ostalim kreativnim industrijama, ogromna, a samo rijetkim sretnicima (i onim iznimno talentiranima) pođe za rukom objaviti svoj rukopis. Stoga ne čudi da je KDP jako popularan među brojnim amaterskim autorima, ali i onima koji žele zaobići visoke troškove i zahtjevne ugovore tradicionalnog izdavaštva.

U pokušaju brze zarade neki autori počeli su objavljivati AI-generirane knjige koje su preplavile Kindle Direct Publishing platformu. Te knjige često su loše kvalitete i ne postoji stvarna kontrola sadržaja, što dovodi do zasićenja tržišta i otežava čitateljima pronalaženje vrijednog sadržaja. Ta situacija izazvala je zabrinutost među autorima i čitateljima te je dovela do zahtjeva javnosti za većom transparentnošću i strožim pravilima na platformi.

Iz AI Businessa ističu da je problem AI-generiranih knjiga postao toliko ozbiljan da je Amazon uveo novu politiku za Kindle autore, ograničivši ih na maksimalno tri knjige dnevno. Iako je dobro da postoji pravni okvir i da je Amazon preuzeo odgovornost za sadržaje na njihovoj platformi, brojni pisci ističu zabrinutost zbog toga što ih umjetno generirane knjige polako guraju s tržišta i da se naprosto nemoguće izboriti s tolikom količinom sadržaja koja se svakodnevno objavljuje.

Osim brzine kojom se takav sadržaj izbacuje, nedavno je primijećen i rastući problem s lažnim knjigama na Amazonovoj platformi. Autori su zabrinuti zbog pojave knjiga koje su predstavljene kao njihova djela, ali su zapravo generirane umjetnom inteligencijom bez njihovog pristanka. Te knjige često su nekvalitetne i mogu ozbiljno naštetiti reputaciji autora. Osim toga, predstavljaju i nepoštenu tržišnu konkurenciju gdje prodaja stvarnih djela tih autora opada jer čitatelji koji nisu dovoljno upućeni kupuju umjetno generirane sadržaje.

Dobra je vijest da je Amazon u rujnu 2023. godine najavio nova pravila povezana s AI generiranim knjigama, zahtijevajući od autora da označe sadržaj koji je u potpunosti ili djelomično stvoren pomoću umjetne inteligencije. Ta mjera uvedena je kako bi se smanjio broj lažnih biografija i knjiga s lažnim recenzijama te kako bi se poboljšala kvaliteta sadržaja na platformi.

Naravno, želimo naglasiti da u potpunosti podržavamo razvoj tehnologije i primjenu generativnih AI alata, ali ako se to radi transparentno i kvalitetno. Potencijal umjetne inteligencije u kreativnim branšama još uvijek nije dostigao svoj maksimum, a nas veseli vidjeti što je sve ljudski um sposoban stvoriti uz pomoć AI-a.

PHOTO: PEXELS